رسوبزدایی دیگهای بخار

رسوبهای جداره و لوله های دیگ بخار به روش مکانیکی و یا شیمیایی پاک می شوند. به طور معمول مواد شیمیایی که برای این منظور بکار می روند ، پایه اسیدی دارند . برای جلوگیری از اثرات نامطلوب اسید بر روی فلز به آنها موادی به نام بازدارنده (Inhibitor) می افزایند . این ترکیب تحت عنوان   رسوب زدا (Descaler) در بازار عرضه می شود .

اسید بکار رفته در این مواد، بسته به جنس و حساسیت دستگاهها ممکن است ، معدنی ، آلی و یا مخلوطی از هر دو باشد . برای رسوبزدایی ، محلول 5 تا 8 درصد رسوبزدا به کمک پمپ سیرکولاسیون از قسمت فوقانی وارد دیگ بخار می شود و از لوله تخلیه در قسمت تحتانی خارج و به تانک سیرکولاسیون بر می گردد . شیر خروجی هوای دیگ بخار ، برای خروج گازها باز می باشد . شستشو تا ثابت ماندن غلظت اسید ادامه می یابد .غلظت اسید با استفاده از محلول سود یک نرمال ، کنترل می شود . میزان مصرف اسید ، بستگی به حجم دیگ بخار و مقدار رسوب دارد . در صورتی که رسوب سولفاتی و سیلیسی در دیگ بخار وجود داشته ، به همراه رسوبزدا از آمونیوم بای فلوراید (NH4HF2) ، استفاده می شود . باید توجه داشت از مخلوط اسید و این ماده، اسید فلوئوریک تولید می گردد که گازی سمی و خطرناک است. رعایت نکات ایمنی در حین کار الزامی است .

پس از خاتمه رسوبزدایی و شستشو با آب ، برای  خنثی کردن باقیمانده اسید ، دیگ بخار را با محلول 5% یک خنثی کننده (که ماده ای قلیایی می باشد) پر می کنند . این محلول تا دمای جوش گرم می شود . سپس دیگ ، تخلیه و دوباره با آب گرم شستشو می گردد . دیگ بخار را نباید پس از رسوبزدایی خالی و بدون آب نگهداری کرد .

اگر دیگ بخار پس از عملیات رسوبزدایی وارد خط تولید می شود ، بهتر است آن را با آب تصفیه شده و 1 تا 2 کیلوگرم ماده سی . اس 150 به ازای هر متر مکعب گنجایش دیگ بخار پر کنید . سپس از دیگ بخار بهره برداری نمایید . مقدار مصرف سی . اس 150 در گرم به ازای هر متر مکعب آب تصفیه شده تازه ، کاهش می یابد . در صورتی که سیستمهای حرارتی و دیگ بخار شما نیاز به رسوبزدایی داشته باشد ، می توانید رسوبزدای مایع ( سی . اس 110 ) را استفاده نمایید . این رسوبزدا برای سیستمهایی که در آنها فلزات نرم مانند روی ، آلومینیوم و مس بکار رفته باشد، مناسب نیست . در این صورت توصیه می شود از رسوبزدای جامد با نام تجاری سی . اس 120 که یکی دیگر از تولیدات جدید می باشد استفاده نمایید .

این نوشته در مقالات ارسال و , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.